M, mint megoldás

Blog

Változás

A cikkből megtudhatod, hogy milyen fajtái vannak a változásnak, és miképp célszerű megközelíteni a változást, és a következményeit.

Neked mi az első gondolatod, ami eszedbe jut a „változás” szóról?

Nekem rengeteg gondolatom támadt a szóval kapcsolatban, csak úgy cikáztak a fejemben, amikor írni kezdtem ezt a blogcikket. Úgy döntöttem, hogy készítek egy vázlatot, és ennek segítségével szép lassan körvonalazódott bennem, hogy valójában a változásnak 2 fajtáját különböztethetjük meg. Az egyik, amikor valami külső tényező okozza a változást. A másik pedig az a fajta változás, melyre belülről érkezik az igény.

Külső tényező által bekövetkező változásra példa lehet egy szeretett személy elvesztése. Ezek általában olyan események, melyekre nincs ráhatásunk. Azonban fontosnak tartom kiemelni azt, hogy az ezekre adott reakcióinkat befolyásolni tudjuk. Tehát nem mindegy, hogy az adott változást előhívó eseményre hogyan reagálunk. Elképzelhető, hogy padlóra kerülünk, kétségbe esünk, hosszasan szomorkodunk, esetleg sajnáltatjuk magunkat. Ezek természetes velejárói lehetnek egy negatív életeseménynek, de amire érdemes odafigyelni, hogy ebbe az állapotba ne ragadjunk bele hosszútávon. Ha egyedül nem tudjuk feldolgozni a történteket, akkor célszerű szakember segítségét kérni. A reakciónk másik módja lehet, ha fejlődési lehetőségként tekintünk rá. Azaz megvizsgáljuk, hogy az új, kialakult helyzetből miképpen tudunk úgy kijönni, hogy az pozitív legyen a számunkra.

A változás másik formája, ha a változtatás iránti igény belülről fakad. Ilyen lehet egy munkahely váltás (akár pályamódosítás), vagy egy párkapcsolatból való kilépés. Ekkor sok esetben hosszas tépelődés, mérlegelés előzi meg a döntésünket. A változás e fajtájánál szeretném megemlíteni, hogy a legtöbben félünk a változástól, hiszen ekkor egy olyan helyzet alakul ki, aminek a végkimenetele ismeretlen, bizonytalan. Ezért nagyon gyakori, hogy az igény ellenére maga a változás nem jön létre, mert félünk változtatni. Ugyan érzhető, hogy rossz a helyzet, de legalább ismerős, kiszámítható és ez biztonságérzetet ad. Az agyunk, illetve az egonk mindig a status quo-ra törekszik, és ezért megtesz mindent, hogy lebeszéljen minket a változtatásról. Miért fektessünk be energiát olyan dologba, aminek még a végkimenetele is kérdéses? Megéri ez? Ilyenkor egyből érkezik is belülről a nemleges válasz, ami a bizonytalanságtól való félelemből táplálkozik.

Azonban a mai gyorsan változó világban elkerülhetetlen, hogy jól tudjunk alkalmazkodni a minket érő változásokhoz, valamint a helyén tudjuk kezelni az ezekkel járó bizonytalanságokat. Hiszen egy dolog biztos, a változás. Mennyivel előre mutatóbb, ha úgy tekintünk a bekövetkezett változásra, mint egy új lehetőségre, amiből tanulhatunk, aminek köszönhetően fejlődhetünk? A TE kezedben van a döntés, hogy hogyan reagálsz a változásra!

Én egy megoldásorientált szemléletmód megismertetésével segíteni tudlak téged abban, hogy a külső változásokra adott reakcióid előre mutatóbbak legyenek, azaz az újonnan kialakult helyzetet könnyebben kezelni tudd, valamint, ha belülről érzed a változás szükségességét, akkor könnyebben meg tudd tenni az első lépést, ami abba az irányba visz, ahova el szeretnél jutni. Mindig az első lépés a legnehezebb, de hidd el, megéri!

Lépj velem kapcsolatba, beszélgessünk! Támogatlak, hogy megtaláld a legjobb megoldásodat!

Merci

#változás #változtatás #reakció #fejlődés #lehetőség #megoldás #mmintmegoldás